Skip to main content
Węgajty. W drodze. Wyprawy-działania-przedstawienia

Teatr Węgajty. Wyprawy – Działania – Przedstawienia. W drodze

Autorzy

Joanna Kocemba-Żebrowska

Rok wydania
2024
ISBN
978-83-66519-91-6
Cena
30.00zł

W książce Teatr Węgajty. Wyprawy – Działania – Przedstawienia. W drodze zostały opisane aktywności Teatru wykraczające poza tworzenie spektakli. W Węgajtach, od początku istnienia zespołu, ważne były procesualność pracy, przekraczanie podziału na aktywnych twórców i biernych odbiorców oraz przeciwstawianie się oddzielaniu sztuki od życia. Z tych powodów grupa wyruszała na wyprawy oraz organizowała wydarzenia w swojej siedzibie i w warmińskim sąsiedztwie. Te dwa rodzaje działań łączą się z drogą oraz z diadą ról gospodarz – gość. Członkinie i członkowie zespołu bywali zarówno gośćmi, jak i gospodarzami. Pokonywali drogę lub przyjmowali do siebie osoby, które właśnie ją przemierzyły. W obu przypadkach doświadczenie drogi wpływało na ich tożsamość.

W książce omówione zostały m. in. wyprawy etnograficzno-artystyczne Teatru, wyprawa na Huculszczyznę z inspiracji twórczością Stanisława Vincenza i do wsi Vevčani, by doświadczyć karnawału, wyprawy kolędnicze – bożonarodzeniowe (w Beskid Niski), alilujkowe (na Suwalszczyznę), zapustne (do „domów zbiorowych”). A także cykl seminariów (1989–1997 i później), wydarzenia wokół poezji Andrzeja Sulimy-Suryna, festiwale: Wioska teatralna, Sztuka w obejściu, Miasto w drodze oraz działania z dziećmi z Węgajt i okolic. Książkę wieńczy wywiad z dramaturżką i krytyczką teatralną Joanną Wichowską, członkinią Teatru Wiejskiego „Węgajty” w latach 1994–1996.

 

Książki Teatr Węgajty. Wyprawy – Działania – Przedstawienia. W strumieniu oraz Teatr Węgajty. Wyprawy – Działania – Przedstawienia. W drodze zostały pomyślane jako dopełniająca się całość. Obie powstały w ramach grantu Narodowego Centrum Nauki Teatr Węgajty – 35 lat teatru antropologicznego i poszukiwań społeczno-kulturowych (nr 2017/26/E/HS2/00357) i stanowią próbę polifonicznej metody badań.