
Teatr Węgajty. Wyprawy – Działania – Przedstawienia. W strumieniu
Magdalena Hasiuk
Tematem książki Teatr Węgajty. Wyprawy – Działania – Przedstawienia. W strumieniu jest historia przedstawień zrealizowanych w latach 1986–2009 w Teatrze Wiejskim „Węgajty” i w Teatrze Węgajty/Projekt terenowy. W tym wyborze znalazł się także spektakl-wędrówka stworzony z Projektem terenowym przez Mieczysława Litwińskiego. Osobny rozdział został poświęcony działalności zespołu inkluzywnego współtworzonego przez aktorów-mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Jonkowie. Z kolei tematykę Innej Szkoły Teatralnej (od 2010-2024), dotyczącą alternatywnego procesu kształcenia adeptek i adeptów oraz pracy nad spektaklami zaprezentowałyśmy w rozdziale współautorskim napisanym z Joanną Kocembą-Żebrowską.
W porządkowaniu materiału wyeksponowane zostały znaczenia – przestrzeni, kontekstu i interakcji – kluczowe dla zaistnienia każdego spektaklu teatralnego. Stąd pojawił się podział kompozycyjny na przedstawienia tworzone w teatrze, w krajobrazie, w domu i w drodze. Wszystkie stanowią przykład praktykowanej w Węgajtach humanistyki ekologicznej.
Analizę spektakli poprzedza historia olsztyńskiej Interdyscyplinarnej Placówki Twórczo-Badawczej „Pracownia” (1977–1981) oraz Ośrodka Działań Teatralnych „Pracownia” (1982–1986) założonego w Węgajtach, z których Teatr zaczerpnął część inspiracji.
Książki Teatr Węgajty. Wyprawy – Działania – Przedstawienia. W strumieniu oraz Teatr Węgajty. Wyprawy – Działania – Przedstawienia. W drodze zostały pomyślane jako dopełniająca się całość. Obie powstały w ramach grantu Narodowego Centrum Nauki Teatr Węgajty – 35 lat teatru antropologicznego i poszukiwań społeczno-kulturowych (nr 2017/26/E/HS2/00357) i stanowią próbę polifonicznej metody badań.