Przejdź do treści

Spotkanie wokół Muzyki 2024/3
Inne

Spotkanie wokół najnowszego zeszytu kwartalnika MUZYKA (2024/3)

NOWE ŹRÓDŁA, NOWE USTALENIA – to hasło spotkania online wokół najnowszego zeszytu kwartalnika MUZYKA, na które zaprasza redakcja.

Seminarium Migracje Wajnberg Tuwim
Seminarium

„Migracje artystyczne w XIX, XX i XXI wieku”

26 listopada 2024 (wtorek), godz. 13:00, ONLINE, Agnieszka Nowok-Zych (AM w Katowicach), Twórcy (z) pogranicza. Mieczysław Wajnberg i Julian Tuwim.
Cykliczne, otwarte interdyscyplinarne seminarium Zakładu Muzykologii IS PAN. Zapraszamy!

obrona rozprawy doktorskiej
Postępowanie awansowe

Publiczna obrona rozprawy doktorskiej

W dniu 6 grudnia 2024 roku o godz. 14:30 w Instytucie Sztuki PAN, ul. Długa 28, Sala im. Starzyńskiego, odbędzie się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr Emilii Pełki.

Stawinski
Postępowanie awansowe

Wykład mgr Magdaleny Królikiewicz

Dnia 15 listopada 2024 r. (piątek), o godz. 11:00, IS PAN, ul. Długa 26, sala im. Sobieskich zapraszamy na otwarte posiedzenie Komisji kompetencyjnej, podczas którego mgr Magdalena Królikiewicz wygłosi wykład Uwagi o dojrzałym stylu Bernarda Bellotta (1722-1780).

K
Wykład

Konwersatorium Zakładu Muzykologii

19 listopada 2024 (wtorek), godz. 11:00, Sala Sobieskich IS PAN, ul. Długa 26, prof. dr hab. Iwona Lindstedt oraz dr Michał Piekarski wygłoszą wykład pt.: Nowe źródła do biografii i twórczości Józefa Kofflera. Zapraszamy!

Konferencja Stulecie Komitetu Paryskiego
Konferencja

Konferencja STULECIE KOMITETU PARYSKIEGO

W dniach 2-3 grudnia w Instytucie Sztuki PAN odbędzie się konferencja naukowa „Stulecie Komitetu Paryskiego”.

bhs z
Publikacje

Numer specjalny "Biuletynu Historii Sztuki"

Z okazji stulecia Bloku Kubistów, Suprematystów i Konstruktywistów specjalny numer "Biuletynu Historii Sztuki". 

pt b
Publikacje

Nowy zeszyt "Pamiętnika Teatralnego"

"Pamiętnik Teatralny" 3/2024 z blokiem tematycznym "W drodze do Negantropocenu" pod gościnną redakcją Mateusza Borowskiego jest już dostępny

O Instytucie

Instytut Sztuki PAN to placówka badawcza działająca w dziedzinie nauk humanistycznych, w dyscyplinie nauki o sztuce. W wyniku ewaluacji działalności jednostek naukowych za lata 2017-2021 Instytut po raz trzeci otrzymał najwyższą kategorię A+.
 
Zadania IS PAN koncentrują się na badaniu i dokumentowaniu polskiej sztuki i kultury artystycznej z uwzględnieniem kontekstu europejskiego i światowego. Obejmują one zagadnienia historii sztuki, muzykologii, teatrologii i filmoznawstwa. Specjalnością i wyróżnikiem dorobku naukowego IS PAN są zwłaszcza wieloletnie zadania zespołowe, w efekcie których powstają monumentalne źródłowe serie wydawnicze: Katalog Zabytków Sztuki w Polsce, Monumenta Musicae in Polonia, Słownik Artystów Polskich, Polskie Życie Artystyczne. Ponadto Instytut prowadzi pięć kwartalników naukowych - „Biuletyn Historii Sztuki”, „Muzyka”, „Pamiętnik Teatralny” „Kwartalnik Filmowy” i „Konteksty” - wysoko cenionych nie tylko w środowisku nauk o sztuce, ale także w innych dyscyplinach humanistycznych.

Rada Naukowa IS PAN ma uprawnienia do nadawania stopni naukowych doktora i doktora habilitowanego w dziedzinie nauk humanistycznych, w dyscyplinie nauki o sztuce. Kształcenie i promocja nowych kadr naukowych odbywa się w Szkole Doktorskiej Anthropos. Instytut prowadzi także Studia Podyplomowe z zakresu nauk o sztuce.

Instytut Sztuki PAN ma w swoich zasobach cenne kolekcje materiałów archiwalnych służących badaniom nad sztuką: Zbiory Fotografii i Rysunków Pomiarowych, Zbiory Fonograficzne, Zbiory Specjalne i Dokumentacji Teatru, zbiory z zakresu dokumentacji sztuk wizualnych XX i XXI wieku. Realizowana sukcesywnie digitalizacja zbiorów znajduje wsparcie w inicjatywach Konsorcjum humanistyki cyfrowej DARIAH.PL, którego Instytut jest członkiem od 2015 roku. Zasoby są udostępniane m.in. przez dynamicznie się rozwijające repozytoria cyfrowe Etnofon i dLibra. Warsztat naukowy Instytutu tworzy także specjalistyczna biblioteka, licząca ponad 145 tysięcy woluminów książek i ponad 30 tysięcy wydawnictw ciągłych.

Znacząca aktywność seminaryjna i konferencyjna IS PAN w pełnym zakresie nauk o sztuce, z dostępem on-line do wielu wydarzeń naukowych, służy szerokim kręgom odbiorców. Przyczynia się ona do rozwoju współpracy z innymi ośrodkami badawczymi, także zagranicznymi, której wyrazem jest realizacja wspólnych projektów, wymiana informacji naukowej i wizyty studyjne.