Instytut Sztuki PAN to placówka badawcza działająca w dziedzinie nauk humanistycznych, w dyscyplinie nauki o sztuce. W wyniku ewaluacji działalności jednostek naukowych za lata 2017-2021 Instytut po raz trzeci otrzymał najwyższą kategorię A+.
Zadania IS PAN koncentrują się na badaniu i dokumentowaniu polskiej sztuki i kultury artystycznej z uwzględnieniem kontekstu europejskiego i światowego. Obejmują one zagadnienia historii sztuki, muzykologii, teatrologii i filmoznawstwa. Specjalnością i wyróżnikiem dorobku naukowego IS PAN są zwłaszcza wieloletnie zadania zespołowe, w efekcie których powstają monumentalne źródłowe serie wydawnicze: Katalog Zabytków Sztuki w Polsce, Monumenta Musicae in Polonia, Słownik Artystów Polskich, Polskie Życie Artystyczne. Ponadto Instytut prowadzi pięć kwartalników naukowych - „Biuletyn Historii Sztuki”, „Muzyka”, „Pamiętnik Teatralny” „Kwartalnik Filmowy” i „Konteksty” - wysoko cenionych nie tylko w środowisku nauk o sztuce, ale także w innych dyscyplinach humanistycznych.
Rada Naukowa IS PAN ma uprawnienia do nadawania stopni naukowych doktora i doktora habilitowanego w dziedzinie nauk humanistycznych, w dyscyplinie nauki o sztuce. Kształcenie i promocja nowych kadr naukowych odbywa się w Szkole Doktorskiej Anthropos. Instytut prowadzi także Studia Podyplomowe z zakresu nauk o sztuce.
Instytut Sztuki PAN ma w swoich zasobach cenne kolekcje materiałów archiwalnych służących badaniom nad sztuką: Zbiory Fotografii i Rysunków Pomiarowych, Zbiory Fonograficzne, Zbiory Specjalne i Dokumentacji Teatru, zbiory z zakresu dokumentacji sztuk wizualnych XX i XXI wieku. Realizowana sukcesywnie digitalizacja zbiorów znajduje wsparcie w inicjatywach Konsorcjum humanistyki cyfrowej DARIAH.PL, którego Instytut jest członkiem od 2015 roku. Zasoby są udostępniane m.in. przez dynamicznie się rozwijające repozytoria cyfrowe Etnofon i dLibra. Warsztat naukowy Instytutu tworzy także specjalistyczna biblioteka, licząca ponad 145 tysięcy woluminów książek i ponad 30 tysięcy wydawnictw ciągłych.
Znacząca aktywność seminaryjna i konferencyjna IS PAN w pełnym zakresie nauk o sztuce, z dostępem on-line do wielu wydarzeń naukowych, służy szerokim kręgom odbiorców. Przyczynia się ona do rozwoju współpracy z innymi ośrodkami badawczymi, także zagranicznymi, której wyrazem jest realizacja wspólnych projektów, wymiana informacji naukowej i wizyty studyjne.